fot. Weronika Kuźma
Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach projektu Historie Oddolne! Gościć będziemy Kacpra Pobłockiego — antropologa, pisarza, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Jego Kapitalizm. Historia krótkiego trwania (2017) otrzymała nagrodę Economicus dla najlepszej polskiej ekonomicznej książki roku, a Chamstwo (2021) znalazło się w finale Nagrody Literackiej Nike.
Czym są historie oddolne? To opowieści o codzienności i pracy, historie zwykłe i nietypowe, czasem trudne, ale zawsze ważne i budujące. Choć nie zawsze były słyszane, zdecydowanie zasługują na opowiedzenie.
Spotkania z cyklu Historie oddolne to przestrzeń dla historii ludowych i pracowniczych, opowieści ze wsi i miast oraz badań nad zmianami społecznymi i klasowymi. Łączymy perspektywę teoretyczną z osobistymi doświadczeniami, wiedzę naukową z artystyczną praktyką, a lokalne wątki z globalnymi trendami.
📅 21 listopada, czwartek, 18:00
📍 Dom Sztuki, ul. Sztuki 17
Kacper Pobłocki — profesor Uniwersytetu Warszawskiego, antropolog społeczny i historyczny. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku. Autor książek Kapitalizm. Historia krótkiego trwania i Chamstwo. Jego praca doktorska otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów, a książka Kapitalizm nagrodę Economicus. Chamstwo było finalistą Nagrody Literackiej Nike. Wspierał rozwój ruchów miejskich w Polsce, m.in. jako koordynator Kongresu Ruchów Miejskich.
Spotkania w ramach cyklu poprowadzi Dorian Widawski — absolwent kulturoznawstwa na Wydziale Artes Liberales i socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współtworzył podkast Odsłuch społeczny i grupę teatralną 3kolektyw. Inicjator Domu Sztuki i członek zarządu fundacji. Jego teksty były publikowane w Czasie Kultury, Dialogu czy Krytyce Politycznej. W 2023 roku otrzymał stypendium artystyczne m.st. Warszawy, a w 2024 roku został stypendystą KPO dla Kultury w dziedzinie teatru.
Dom Sztuki
ul. Sztuki 17
♿ Spotkanie odbędzie się na piętrze, więc dostęp może być utrudniony dla osób z ograniczoną mobilnością.
Tłumaczenie na Polski Język Migowy
Potrzebujesz tłumaczenia? Żaden problem! Daj znać → ola@domsztuki.org
🔗 Kliknij i dołącz do wydarzenia. Będziemy szczęśliwi, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi →
Podcast na żywo
🎙️ Spotkanie będzie rejestrowane w formie audio, a następnie udostępnione jako podkast.
Będą zdjęcia
📷 Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz na zgodę na utrwalanie wizerunku.
Patronuje
Finansuje
Historie oddolne — czyli jakie? Trudne, ale i budujące, związane z pracą i codziennym życiem, zwyczajne i nienormatywne. Przede wszystkim — nasze! Nie zawsze słyszane, ale zawsze warte opowiedzenia.
Historie oddolne to nowe działanie, które inicjujemy jako Dom Sztuki. Naszym celem jest powołanie Grochowskiego Archiwum Społecznego, które ma uzupełniać historię o dotychczas nieobecne wątki i budować lokalną tożsamość.