fot. Paweł Wiszomirski
Do kilkumiesięcznej, intensywnej pracy w ramach procesu artystyczno-społecznego „Szum, szept, szmer. Słuchanie miasta” zaprosiliśmy osoby zajmujące się dźwiękiem i muzyką, komponowaniem i nagrywaniem zarówno zawodowo, jak i w ramach samorozwojowej drogi. Będziemy także pracować z osobami, dla których to przede wszystkim temat jest główną motywacją — miasto, urbanistyka i architektura, antropopresja, klimat i przyroda.
Do udziału zaprosiliśmy następujące osoby:
- Aleksander Banaszkiewicz
- Iwona Bojadżijewa
- Witold Dąbrowski
- Sara Kałużna
- Joanna Keler
- Małgorzata Romanowska
- Ilya Semashkevich
- Ola Stemplewska
- Sebastian Świąder
- Olga Tsiashkevich
Kilkumiesięczna praca warsztatowa zakończy się premierą albumu muzycznego inspirowanego Warszawą. Współpracująca ze sobą grupa będzie łączyła metody muzyki elektronicznej i sound studies. W czasie warsztatów będzie nagrywać zastane dźwięki, przetwarzać melodie miasta i tworzyć zupełnie nowe odgłosy natury. Na premierę zaprosimy po wakacjach.
Jak opowiada kurator projektu Dorian W. Widawski: „najważniejsza jest chęć rozwoju i gotowość do uspołeczniania własnej praktyki. W procesie wezmą udział osoby, które zgodnie deklarują, że chcą lepiej poznać miejsce, w którym mieszkają i bardziej się w nim osadzić. Będziemy pracować w rezerwacie Olszynka Grochowska i przy dzikiej stronie Wisły, wędrować nierzadko zdecydowanie zbyt bardzo zaniedbanymi uliczkami i podwórkami. W ogrodzie spółdzielczym i w stuletnim domu, gdzie działa Dom Sztuki, przez kilka miesięcy będzie spotykać się i rozmawiać o tym, nad czym pracujemy i jakie emocje się z tym wiążą”.
Harmonogram
Warsztaty poprowadzą artyści dźwiękowi Izabela Dłużyk, Edka Jarząb i Paweł Kulczyński, wykład wygłoszą badaczki Marta Michalska i Justyna Stasiowska, a spacery fotograf Adam Durjasz i historyczka Anna Wrońska (Centrum Architektury). Duża część wydarzeń jest otwarta dla wszystkich osób. Z programem można zapoznać się tutaj →
- Blok pierwszy
9 kwietnia, czwartek, 18:00–21:00
11 kwietnia, sobota, 10:00–16:00 - Blok drugi
23 kwietnia, czwartek, 18:00–21:00
25 kwietnia, sobota, 10:00–16:00 - Blok trzeci
7 maja, czwartek, 18:00–21:00
9 maja, sobota, 10:00–16:00 - Blok czwarty
30 maja, sobota, 10:00–16:00 - Blok piąty
11 czerwca, czwartek, 18:00–21:00
13 czerwca, sobota, 10:00–16:00 - Blok szósty
25 czerwca, czwartek, 18:00–21:00
27 czerwca, sobota, 10:00–16:00
„Cora”, Nowe Dynasy i słuchanie miasta. Zapowiadamy tegoroczny program działań!
W 2026 roku będziemy zapraszać na premierę albumu muzycznego inspirowanego Warszawą, wystawę poświęconą walce o tor kolarski Nowe Dynasy, a także premierę spektaklu dokumentalnego o społeczności Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Cora”. Odbędą się spotkania związane z miastem i dźwiękiem, warsztaty haftowania, stale rozwijane będzie Grochowskie Archiwum Społeczne i ogród spółdzielczy. Tegoroczny program zaprezentowaliśmy podczas toastu z okazji 110 rocznicy włączenia Grochowa do Warszawy, który zgromadził niemal 100 osób. Kliknij, by zapoznać się z zapowiedziami programowymi →
„W 2026 roku niezmiennie będziemy podejmować wątki, które są nieopisane i nieopowiedziane. Zajmiemy się miejscami, po których nie ma żadnego materialnego śladu w przestrzeni miasta albo których dziedzictwo niszczeje każdego dnia. Tak jest z «Corą», tak jest też z Nowymi Dynasami, o które walka cały czas trwa. W 2026 roku chcemy zapraszać na wydarzenia, ale też odsłaniać kulisy działania w trzecim sektorze i w ogóle kulturze. Mamy ambicje się rozwijać, a jednocześnie chcemy pielęgnować oddolny, samoorganizacyjny charakter, z którego wyrastamy” — opowiada Dorian W. Widawski z Domu Sztuki.
Poniżej zdjęcia z tego wydarzenia.



