Agata Twardoch, Anna Wrońska → spotkanie o architekturze

Co daje nam szczęście w miejscu, w którym mieszkamy — w Warszawie, na Pradze-Południe i na Grochowie? Jak myśleć o projektowaniu miast, dzielnic i najbliższego otoczenia w sposób, który będzie dobry dla ludzi i planety?

Zapraszamy na spotkania w ramach cyklu, którego nazwa nawiązuje do publikacji „Miasto szczęśliwe” Charlesa Montgomery’ego. Wezmą w nich udział ekspertki, których koncepcje dotychczas zdecydowanie zbyt rzadko wybrzmiewały w prawobrzeżnej części miasta. Chcemy to zmienić! W czerwcu i lipcu spotkamy się w ogrodzie, by w sąsiedzkiej atmosferze porozmawiać o tym, co nas w tej części miasta inspiruje, pozwala odetchnąć albo męczy. Wskazówek będziemy szukać w grochowskim dziedzictwie — polskim oraz żydowskim, zarówno miejskim, jak i wiejskim.

W czasie pierwszego spotkania porozmawiamy o starych i nowych grochowskich osiedlach z punktu widzenia warunków życia, jakie tworzyły i tworzą. Zastanowimy się, jakie powinny być miasta, by odpowiadały na różnorodne potrzeby, były inkluzywne, przyjazne ludziom i przyrodzie. O architekturze na miarę miasta szczęśliwego opowiedzą:

Agata Twardoch — architektka, urbanistka i profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania. Prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych, projektuje przestrzenie publiczne i doradza miastom. Jest autorką książek „System do mieszkania” (2019) oraz „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta” (2022).

Anna Wrońska — historyczka sztuki, redaktorka i dziennikarka. Pracowała w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, Wydawnictwie Naukowym PWN, wydawnictwie TIME S.A. i Muzeum Warszawy. Jako redaktorka naczelna miesięcznika „Murator” organizowała i sądziła konkursy architektoniczne na Dom Ekologiczny i Energooszczędny Dom Dostępny. Jest autorką wielu tekstów o architekturze i zamieszkiwaniu, w tym wydanej w tym roku książki „GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa”. Obecnie mieszka na Pradze, ale rodzinnie jest związana z Grochowem, którego historię i zachodzące zmiany dokumentuje.

Spotkanie poprowadzi Anna Roszman — polonistka i kulturoznawczyni. Kaszubka z pochodzenia, grochowianka z wyboru.

Kuratorka cyklu: Marta Palińska
Patronat: Radio RDC, Grupa ZAKOLE


Grochów szczęśliwy | Agata Twardoch, Anna Wrońska | spotkanie o architekturze

Lokalizacja

Jak trafić na spotkanie? Pieszo, komunikacją publiczną lub rowerem. W pobliżu jest stacja miejska, a na miejscu są stojaki. Szukaj białego budynku, czarnej furtki i wbijaj śmiało!

Dom Sztuki
ul. Jana Sztuki 17

Informacje

🎟️ Wstęp jest oczywiście bezpłatny.
🌳 Spotkanie odbędzie się w ogrodzie, czyli na nieutwardzonej powierzchni. W razie deszczu przeniesiemy się na pierwsze piętro.

Cykl „Grochów szczęśliwy” jest częścią projektu realizowanego przez Doriana Widawskiego w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy i jest finansowany przez m.st. Warszawa.