Magdalena Galus, Agnieszka Kowalska → spotkanie o przyrodzie

Co daje nam szczęście w miejscu, w którym mieszkamy — w Warszawie, na Pradze-Południe i na Grochowie? Jak myśleć o projektowaniu miast, dzielnic i najbliższego otoczenia w sposób, który będzie dobry dla ludzi i planety?

Zapraszamy na spotkania w ramach cyklu, którego nazwa nawiązuje do publikacji „Miasto szczęśliwe” Charlesa Montgomery’ego. Wezmą w nich udział ekspertki, których koncepcje dotychczas zdecydowanie zbyt rzadko wybrzmiewały w prawobrzeżnej części miasta. Chcemy to zmienić! W czerwcu i lipcu spotkamy się w ogrodzie, by w sąsiedzkiej atmosferze porozmawiać o tym, co nas w tej części miasta inspiruje, pozwala odetchnąć albo męczy. Wskazówek będziemy szukać w grochowskim dziedzictwie — polskim oraz żydowskim, zarówno miejskim, jak i wiejskim. 

Trzecie spotkanie z cyklu „Grochów szczęśliwy” to bezpośredni zwrot do lokalnego dziedzictwa przyrodniczego. Chcemy rozmawiać o tym, co można robić na rzecz zaniedbywanego, pobliskiego rezerwatu Olszynka Grochowska czy Zakola Wawerskiego. Jaką rolę mają rozległe, a jednocześnie często oddalone obszary cenne przyrodniczo, a jaką mniejsze, ale pobliskie tereny zielone? Jak i po co budować relacje z naturą, która będzie odpowiedzialna klimatycznie? O mieście i przyrodzie porozmawiają:

Magdalena Galus — przyrodniczka i absolwentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Od trzynastu lat związana z Centrum Ochrony Mokradeł, w którym była wolontariuszką, koordynatorką projektu czynnej ochrony siedlisk przyrodniczych czy członkinią zarządu, a od 2022 roku jest jego dyrektorką. Wspólnie z Grupą ZAKOLE angażuje się w ochronę Zakola Wawerskiego, czyli unikatowego kompleksu siedlisk mokradłowych w Warszawie.

Agnieszka Kowalska — dziennikarka i historyczka sztuki. Przez 15 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej”, a obecnie jest redaktorką naczelną serwisu Warszawawarsaw.com. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie i okolicach: „Zrób to w Warszawie!” (2010) „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” (2021) czy „Zielona Warszawa” (2022). Mieszkanka Falenicy, ogrodniczka-amatorka i miłośniczka psów.

Spotkanie poprowadzi Marta Palińska — absolwentka Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z Fundacją Anne Frank jako edukatorka, gdzie zajmowała się edukacją rówieśniczą i antydyskryminacyjną. Stworzyła interaktywny przewodnik „Miejsca pamięci o Żydach i Żydówkach w Gubinie i Guben”. Współtworzyła audycję „jutro” w radiu Newonce i „Pasmo dla ziemi” w Radiu Kapitał. Publikowała w noizz.pl i „Rzeczpospolitej”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Superbohaterki „Wysokich Obcasów”. Obecnie pracuje jako specjalistka ds. komunikacji w Greenpeace Polska. Jest członkinią zarządu fundacji Dom Sztuki od jej powstania oraz kuratorką cyklu „Grochów szczęśliwy”.

Patronat: Radio RDC, Grupa ZAKOLE

Grochów szczęśliwy | Magdalena Galus, Agnieszka Kowalska | spotkanie o przyrodzie

Lokalizacja

Jak trafić na spotkanie? Pieszo, komunikacją publiczną lub rowerem. W pobliżu jest stacja miejska, a na miejscu są stojaki. Szukaj białego budynku, czarnej furtki i wbijaj śmiało!

Dom Sztuki
ul. Jana Sztuki 17

Informacje

🎟️ Wstęp jest oczywiście bezpłatny.
🌳 Spotkanie odbędzie się w ogrodzie, czyli na nieutwardzonej powierzchni. W razie deszczu przeniesiemy się na pierwsze piętro.

Cykl „Grochów szczęśliwy” jest częścią projektu realizowanego przez Doriana Widawskiego w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy i jest finansowany przez m.st. Warszawa.