Joanna Erbel, Weronika Parfianowicz → spotkanie o przyszłości

Co daje nam szczęście w miejscu, w którym mieszkamy — w Warszawie, na Pradze-Południe i na Grochowie? Jak myśleć o projektowaniu miast, dzielnic i najbliższego otoczenia w sposób, który będzie dobry dla ludzi i planety?

Zapraszamy na spotkania w ramach cyklu, którego nazwa nawiązuje do publikacji „Miasto szczęśliwe” Charlesa Montgomery’ego. Wezmą w nich udział ekspertki, których koncepcje dotychczas zdecydowanie zbyt rzadko wybrzmiewały w prawobrzeżnej części miasta. Chcemy to zmienić! W czerwcu i lipcu spotkamy się w ogrodzie, by w sąsiedzkiej atmosferze porozmawiać o tym, co nas w tej części miasta inspiruje, pozwala odetchnąć albo męczy. Wskazówek będziemy szukać w grochowskim dziedzictwie — polskim oraz żydowskim, zarówno miejskim, jak i wiejskim. 

Drugie spotkanie z cyklu „Grochów szczęśliwy” to okazja do rozmawiania o lokalnych praktykach i tradycjach, które należy kontynuować albo odnowić dla zapewnienia bezpiecznej przyszłości. Porozmawiamy o tym, czego uczy przeszłość i co przyniesie przyszłość. Jak się do niej adaptować na Grochowie i w Warszawie, ale i w skali globalnej. W spotkaniu o przyszłości odpornej na kryzysy wezmą udział:

Joanna Erbel — socjolożka i ekspertka do spraw mieszkaniowych. Dyrektorka do spraw protopii CoopTech Hub, członkini Zarządu PLZ Spółdzielni oraz Rady Fundacji Rynku Najmu. Autorka książek „Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej” (2020) oraz „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” (2022). Współpracuje z działającą na rzecz neuroróżnorodności Fundacją A/typowi.

Weronika Parfianowicz — kulturoznawczyni. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się mieszkalnictwem w Europie Środkowej,  ideami ekosocjalizmu i postwzrostu oraz upowszechnianiem wiedzy na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Jest autorką „Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje” (2016) i współredaktorką „Ćwiczenia z mieszkania. Praktyki, polityki, estetyki” (2018). Działa w związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza.

Spotkanie poprowadzi Sławek Cygler — prowadzący podkast Odsłuch społeczny i redaktor naczelny pisma „Bieg na orientację”. Zawodowo zajmuje się projektami IT, a prywatnie jest biegaczem i komentatorem sportowym.

Kuratorka cyklu: Marta Palińska
Patronat: Radio RDC, Grupa ZAKOLE, Greenpeace Polska

Grochów szczęśliwy | Joanna Erbel, Weronika Parfianowicz | spotkanie o przyszłości

Lokalizacja

Jak trafić na spotkanie? Pieszo, komunikacją publiczną lub rowerem. W pobliżu jest stacja miejska, a na miejscu są stojaki. Szukaj białego budynku, czarnej furtki i wbijaj śmiało!

Dom Sztuki
ul. Jana Sztuki 17

Informacje

🎟️ Wstęp jest oczywiście bezpłatny.
🌳 Spotkanie odbędzie się w ogrodzie, czyli na nieutwardzonej powierzchni. W razie deszczu przeniesiemy się na pierwsze piętro.

Cykl „Grochów szczęśliwy” jest częścią projektu realizowanego przez Doriana Widawskiego w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy i jest finansowany przez m.st. Warszawa.