Wraz z Centrum Archiwistyki Społecznej zapraszamy na webinar inspiracyjny. W czasie spotkania online Marta Palińska i Dorian Widawski opowiedzą o włączaniu archiwów społecznych w działania społecznego domu kultury, jaką jest Dom Sztuki. Przybliżymy doświadczenia pracy z historią żydowskiego gospodarstwa rolnego — które istniało w Warszawie od 1919 do 1942 roku — oraz proces powstawania Grochowskiego Archiwum Społecznego. Opowiemy, jak korzystać z metod artystycznych, by przybliżać zapomniane lub nigdy nieopowiedziane historie.
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Udział wezmą:
Marta Palińska — absolwentka Zarządzania Projektami Społecznymi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Socjologii i Antropologii Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z Fundacją Anne Frank jako edukatorka rówieśnicza i antydyskryminacyjna. Stworzyła interaktywny przewodnik „Miejsca pamięci o Żydach i Żydówkach w Gubinie i Guben”. Współautorka „Rewolucyjnej książki kucharskiej z przepisami na lepszą Polskę” (2022) i współtwórczyni audycji „jutro” w radiu Newonce i „Pasmo dla ziemi” w Radiu Kapitał. W Domu Sztuki, społecznym domu kultury na warszawskim Grochowie, była kuratorką cyklu „Grochów szczęśliwy”, współtwórczynią projektu „KIBBUTZ” wyróżnionego nagrodą S3KTOR m.st. Warszawy oraz współkuratorką wystawy „Jakbym wdepnął do nieznanego miasta”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Superbohaterki „Wysokich Obcasów”.
Dorian Widawski — absolwent kulturoznawstwa na Wydziale „Artes Liberales” oraz socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował przy opracowaniu „Założeń do Strategii Państwa dla Młodzieży na lata 2020-2030” w zakresie kultury, współtworzył grupę teatralną 3kolektyw, a obecnie angażuje się w Dom Sztuki, czyli społeczny dom kultury na warszawskim Grochowie. Współtwórca projektu „KIBBUTZ” wyróżnionego nagrodą S3KTOR m.st. Warszawy i jeden z kuratorów wystawy „Jakbym wdepnął do nieznanego miasta”. Jego teksty były publikowane w „Czasie Kultury”, „Dialogu” czy „Magazynie Szum”. W 2023 roku otrzymał stypendium artystyczne m.st. Warszawy, a w 2024 roku został stypendystą KPO dla Kultury oraz laureatem Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
🔗 Kliknij i dołącz do wydarzenia. Będziemy szczęśliwi, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi →
Wydarzenie organizuje Centrum Archiwistyki Społecznej.
