Wraz z Centrum Archiwistyki Społecznej zapraszamy na webinar inspiracyjny. W czasie spotkania online Marta Palińska i Dorian Widawski opowiedzą o włączaniu archiwów społecznych w działania społecznego domu kultury, jaką jest Dom Sztuki. Przybliżymy doświadczenia pracy z historią żydowskiego gospodarstwa rolnego — które istniało w Warszawie od 1919 do 1942 roku — oraz proces powstawania Grochowskiego Archiwum Społecznego. Opowiemy, jak korzystać z metod artystycznych, by przybliżać zapomniane lub nigdy nieopowiedziane historie.
Webinar jest organizowany przy okazji naboru do „Archifestu. Dni archiwów społecznych”. Obowiązują zapisy przez formularz Google, który należy wypełnić do 26 marca 2025 roku do godz. 16.00. Link do spotkania zostanie przesłany po zakończeniu rejestracji.
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. Udział wezmą:
Marta Palińska — absolwentka Zarządzania Projektami Społecznymi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Socjologii i Antropologii Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z Fundacją Anne Frank jako edukatorka rówieśnicza i antydyskryminacyjna. Stworzyła interaktywny przewodnik „Miejsca pamięci o Żydach i Żydówkach w Gubinie i Guben”. Współautorka „Rewolucyjnej książki kucharskiej z przepisami na lepszą Polskę” (2022) i współtwórczyni audycji „jutro” w radiu Newonce i „Pasmo dla ziemi” w Radiu Kapitał. W Domu Sztuki, społecznym domu kultury na warszawskim Grochowie, była kuratorką cyklu „Grochów szczęśliwy”, współtwórczynią projektu „KIBBUTZ” wyróżnionego nagrodą S3KTOR m.st. Warszawy oraz współkuratorką wystawy „Jakbym wdepnął do nieznanego miasta”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Superbohaterki „Wysokich Obcasów”.
Dorian Widawski — absolwent kulturoznawstwa na Wydziale „Artes Liberales” oraz socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował przy opracowaniu „Założeń do Strategii Państwa dla Młodzieży na lata 2020-2030” w zakresie kultury, współtworzył grupę teatralną 3kolektyw, a obecnie angażuje się w Dom Sztuki, czyli społeczny dom kultury na warszawskim Grochowie. Współtwórca projektu „KIBBUTZ” wyróżnionego nagrodą S3KTOR m.st. Warszawy i jeden z kuratorów wystawy „Jakbym wdepnął do nieznanego miasta”. Jego teksty były publikowane w „Czasie Kultury”, „Dialogu” czy „Magazynie Szum”. W 2023 roku otrzymał stypendium artystyczne m.st. Warszawy, a w 2024 roku został stypendystą KPO dla Kultury oraz laureatem Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
🔗 Kliknij i dołącz do wydarzenia. Będziemy szczęśliwi, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi →
Wydarzenie organizuje Centrum Archiwistyki Społecznej.
