W latach 1919-1942 na Grochowie działał kibuc, czyli żydowska ferma rolnicza. Gospodarstwa nie udało się odbudować po wojnie, choć był taki plan. Dziś w miejscach, gdzie rosły buraki, pomidory czy rabarbar, słychać dźwięki osiedlowej codzienności: handlu, transportu i rozmów.
Czy we współczesnym mieście słychać ślady przeszłości? Można usłyszeć dźwięki pozostałe po rolniczej społeczności kibucu? Jeśli nie da się ich usłyszeć, to czy można wyobrazić sobie brzmienie tamtego miejsca? Zapraszamy na spacer po terenie dawnego kibucu połączony z warsztatem dźwiękowym. W niewielkich grupach nagramy szumy, szepty i szmery, a następnie opracujemy wspólny utwór.
Obowiązują zapisy! Kliknij, żeby się zgłosić. Miejsce zbiórki prześlemy zapisanym osobom →
Rozgrzewkę dźwiękową i wprowadzenie do odkrywania odgłosów poprowadzi Dorian Widawski — kurator projektu KIBBUTZ, czyli prowadzonych przez Dom Sztuki działań związanych z grochowskim kibucem. O podstawy związane z nagraniami terenowymi i opiekę techniczną zadba Kajetan Worsztynowicz, który pracował m.in. przy serialu „Wielka woda” (2022) i filmie „Na żywo” (2022).
Czym jest projekt KIBBUTZ?
W czasie spaceru dźwiękowego będzie można poznać osoby, które od kilku miesięcy spotykają się i pracują nad twórczymi działaniami wokół grochowskiego kibucu. W tym procesie odkrywamy rolnicze, socjalistyczne i wspólnotowe idee kibucniczej pracy. Rozmawiamy o tym, jak może wyglądać współzamieszkiwanie w czasie nawarstwiających się kryzysów humanitarnych, klimatycznych i ekonomicznych. Więcej o projekcie →
Uwaga, to długi spacer!
⏰ Wydarzenie potrwa ponad trzy godziny. Zadbaj o dostępność czasową i możliwość skupienia. Ważne jest, żeby wspólnie przejść proces od początku do końca.
Potrzebujesz asysty?
👋🏽 Jesteś osobą o ograniczonej mobilności, alternatywnej motoryce albo po prostu potrzebujesz wsparcia, żeby dobrze się czuć w czasie wydarzenia? Żaden problem! Daj znać → basia@domsztuki.org
Kliknij i dołącz do wydarzenia. Będziemy szczęśliwi, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi →
Będą zdjęcia
📷 Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz na zgodę na utrwalanie wizerunku.
Wydarzenie jest efektem współpracy Centrum Kultury Jidysz i Domu Sztuki.
Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy i dofinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Cykl jest objętym patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Magazynu „Szum”.