Michał Bilewicz, Karolina Sulej, Małgorzata Wosińska → spotkanie o pamięci

Czy poznawanie historii pomaga w lepszym rozumieniu teraźniejszości? Jak zagłębianie się w przeszłość wspiera działanie dla sprawiedliwszej przyszłości? Czy odkrywanie trudnej i opartej na konfliktach przeszłości może przyczyniać się do pojednania i współpracy?

Zapraszamy na spotkanie o narodowych, kolektywnych i indywidualnych formach pamięci. Z Michałem Bilewiczem, Karoliną Sulej i Małgorzatą Wosińską porozmawiamy o tym, jak myślenie o przeszłości może pomagać w odpowiedzialnym działaniu lub — wręcz przeciwnie — prowadzić do tragicznych zwrotów.

dr hab. Michał Bilewicz — profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprzewodniczący Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się psychologią stosunków międzygrupowych, a w szczególności tematami pojednania, traumy historycznej, mowy nienawiści i myślenia spiskowego. Laureat Nagrody im. Nevitta Sanforda Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej. Autor książki „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” (2023).

dr Małgorzata Wosińska — antropolożka ludobójstwa, psychotraumatolożka, wykładowczyni akademicka i popularyzatorka nauki. Prowadzi prywatną praktykę jako trenerka i superwizorka w zakresie zarządzania doświadczeniem traumatycznym dla organizacji pomocy humanitarnej oraz dla instytucji rządowych. Naukowo zajmuje się studiami nad ludobójstwem, a także problematyką prewencji zbrodni masowych i etyką badań jakościowych. Jej rozprawa doktorska poświęcona jest tożsamości ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie.

Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej — pisarka, dziennikarka, kuratorka i badaczka. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (2018), „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” (2020) czy „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny” (2021). Książka-gra komputerowa „Wanderlust”, przy której pracowała, była w 2019 roku nominowana do Paszportu „Polityki”. Współtworzy Fundację Kraina, która zajmuje się budowaniem wspólnot wokół sztuki i dizajnu.

🌻 Poprzedni rok przyniósł wzmożone zainteresowanie grochowskim kibucem i rolniczą historią tej części miasta. Jako trwała forma upamiętnienia tej działalności została wybrana koncepcja Diany Lelonek. Michał Barański i Shachar Elnatan skomponowali utwór jazzowy „Grochow Kibbutz”. W Muzeum Warszawy pokazywano wystawę poświęconą Moi Verowi, który fotografował przedwojenne kibuce, między innymi ten na Grochowie. Takie nagromadzenie działań nie byłoby możliwe bez działalności Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego i zespołu, który opracował raport „Upamiętnienie Kibucu Grochów. Konteksty, opinie, możliwości” (2019).

🌾 Czym jest KIBBUTZ?
Jako Dom Sztuki po raz drugi będziemy zajmować się żydowską historią na Grochowie. Głównym tematem, na którym się skupimy, jest odpowiedzialne budowanie sąsiedztw. Chcemy rozmawiać o przyszłości, w której bezpieczeństwo nie będzie zależne od religii, narodowości czy pochodzenia. Będziemy zastanawiać się, jak może wyglądać współzamieszkiwanie w czasie nawarstwiających się kryzysów humanitarnych, klimatycznych i ekonomicznych. Zaprosimy do udziału w grupie warsztatowej, na spotkania i spacery. Działania zakończymy w lipcu, kiedy zaprezentujemy efekty wspólnej pracy twórczej i odbędzie się koncert.

KIBBUTZ | spotkanie o pamięci

Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.

Cykl jest objętym patronatem Centrum Kultury Jidysz, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Magazynu „Szum”.