Czy poznawanie historii pomaga w lepszym rozumieniu teraźniejszości? Jak zagłębianie się w przeszłość wspiera działanie dla sprawiedliwszej przyszłości? Czy odkrywanie trudnej i opartej na konfliktach przeszłości może przyczyniać się do pojednania i współpracy?
Zapraszamy na spotkanie o narodowych, kolektywnych i indywidualnych formach pamięci. Z Michałem Bilewiczem, Karoliną Sulej i Małgorzatą Wosińską porozmawiamy o tym, jak myślenie o przeszłości może pomagać w odpowiedzialnym działaniu lub — wręcz przeciwnie — prowadzić do tragicznych zwrotów.
dr hab. Michał Bilewicz — profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprzewodniczący Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się psychologią stosunków międzygrupowych, a w szczególności tematami pojednania, traumy historycznej, mowy nienawiści i myślenia spiskowego. Laureat Nagrody im. Nevitta Sanforda Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej. Autor książki „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” (2023).
dr Małgorzata Wosińska — antropolożka ludobójstwa, psychotraumatolożka, wykładowczyni akademicka i popularyzatorka nauki. Prowadzi prywatną praktykę jako trenerka i superwizorka w zakresie zarządzania doświadczeniem traumatycznym dla organizacji pomocy humanitarnej oraz dla instytucji rządowych. Naukowo zajmuje się studiami nad ludobójstwem, a także problematyką prewencji zbrodni masowych i etyką badań jakościowych. Jej rozprawa doktorska poświęcona jest tożsamości ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie.
Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej — pisarka, dziennikarka, kuratorka i badaczka. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (2018), „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” (2020) czy „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny” (2021). Książka-gra komputerowa „Wanderlust”, przy której pracowała, była w 2019 roku nominowana do Paszportu „Polityki”. Współtworzy Fundację Kraina, która zajmuje się budowaniem wspólnot wokół sztuki i dizajnu.
🌻 Poprzedni rok przyniósł wzmożone zainteresowanie grochowskim kibucem i rolniczą historią tej części miasta. Jako trwała forma upamiętnienia tej działalności została wybrana koncepcja Diany Lelonek. Michał Barański i Shachar Elnatan skomponowali utwór jazzowy „Grochow Kibbutz”. W Muzeum Warszawy pokazywano wystawę poświęconą Moi Verowi, który fotografował przedwojenne kibuce, między innymi ten na Grochowie. Takie nagromadzenie działań nie byłoby możliwe bez działalności Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego i zespołu, który opracował raport „Upamiętnienie Kibucu Grochów. Konteksty, opinie, możliwości” (2019).
🌾 Czym jest KIBBUTZ?
Jako Dom Sztuki po raz drugi będziemy zajmować się żydowską historią na Grochowie. Głównym tematem, na którym się skupimy, jest odpowiedzialne budowanie sąsiedztw. Chcemy rozmawiać o przyszłości, w której bezpieczeństwo nie będzie zależne od religii, narodowości czy pochodzenia. Będziemy zastanawiać się, jak może wyglądać współzamieszkiwanie w czasie nawarstwiających się kryzysów humanitarnych, klimatycznych i ekonomicznych. Zaprosimy do udziału w grupie warsztatowej, na spotkania i spacery. Działania zakończymy w lipcu, kiedy zaprezentujemy efekty wspólnej pracy twórczej i odbędzie się koncert.
Dom Sztuki
ul. Sztuki 17
🌳 Spotkanie odbędzie się w ogrodzie, na częściowo utwardzonej powierzchni.
☔ W razie deszczu przeniesiemy się na pierwsze piętro.
♿ Potrzebujesz zaparkować blisko wejścia? Daj znać, zarezerwujemy je.
Tłumaczenie na Polski Język Migowy
👋🏽 Potrzebujesz tłumaczenia? Żaden problem! Daj znać → basia@domsztuki.org
Kliknij i dołącz do wydarzenia. Będziemy szczęśliwi, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi →
Będą zdjęcia
📷 Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz na zgodę na utrwalanie wizerunku.
Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.
Cykl jest objętym patronatem Centrum Kultury Jidysz, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Magazynu „Szum”.