Marek Bieńczyk

Z Grochowem są związani od pokoleń, od całkiem niedawna lub już dawno się wyprowadzili. To powiązanie nazywają szczęśliwym, przypadkowym lub próbują o nim zapomnieć. Nie mają jednak wątpliwości, że doświadczenie tej części miasta pozostaje elementem ich tożsamości. W cyklu „Grochów gadany” właśnie ta złożoność interesuje nas najbardziej. 

O Grochowie porozmawiamy z osobami reprezentującymi różne dziedziny sztuki i kultury — z piszącymi, tworzącymi muzykę lub występującymi na scenie. W kameralnej, sąsiedzkiej i bezpiecznej atmosferze będziemy pytać o to, co ich w tej części miasta inspiruje, pozwala odetchnąć i męczy. Co chcieliby zmienić, a do czego podchodzą z uznaniem.

Zapraszamy na spotkanie z Markiem Bieńczykiem — pisarzem, tłumaczem, historykiem literatury i krytykiem winiarskim. Związany z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Z języka francuskiego tłumaczył teksty Milana Kundery, Emila Ciorana i Rolanda Barthes’a. Publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Książkach” i „Tygodniku Powszechnym”. Mieszkając na Grochowie napisał esej „Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty” (1998) czy powieść „Tworki” (1999). Za zbiór esejów „Książka twarzy” (2011) został uhonorowany Nagrodą Literacką Nike. Jego ostatnią publikacją jest wydany w 2018 roku „Kontener”. 

Rozmowę poprowadzi Nina Olszewska — doktora nauk humanistycznych, geodetka i absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Publikowała między innymi w Krytyce Politycznej, „Dużym Formacie”, magazynach „Kontakt” i „Non/fiction”. Jest autorką książki „Pudło. Opowieści z polskich więzień” (2020). Na Grochowie mieszka od 2018 roku.

Grochów gadany | Marek Bieńczyk | spotkanie sąsiedzkie


Lokalizacja

Jak trafić na spotkanie? Pieszo, rowerem lub komunikacją miejską! Szukaj białego budynku, żółtych kwiatów i czarnej furtki.

Dom Sztuki
ul. Jana Sztuki 17

Informacje

🎟️ Wstęp jest oczywiście bezpłatny.
🚰 Zapewniamy wodę z miętą.
🌳 Spotkanie odbędzie się w ogrodzie, czyli na nieutwardzonej powierzchni.
🪑 Mamy ograniczoną ilość krzeseł, dlatego zachęcamy do zabrania koca lub czegoś do siedzenia.
🚽 Na miejscu nie ma ogólnodostępnej toalety, jednak w razie potrzeby udostępnimy łazienkę na pierwszym piętrze.