„Jakbym wdepnął do nieznanego miasta” → konkurs pamiętników

Kliknij, żeby poznać regulamin.


§ 1. Postanowienia ogólne

  1. Organizatorem konkursu jest: Dom Sztuki, fundacja wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy KRS pod numerem: 0001019089, ul. Ks. Jana Sztuki 17 lok. 6, 04-320 Warszawa (zwany dalej „Dom Sztuki” albo „My, Nasze, Nas”). 
  2. Celem konkursu jest zebranie tekstów związanych z warszawskim Grochowem oraz nagrodzenie ich autorów i autorek. Teksty trafią do publikacji drukowanej oraz zostaną umieszczone w Grochowskim Archiwum Społecznym prowadzonym przez Dom Sztuki w formie cyfrowej (dalej „Teksty” lub „Utwory”).
  3. Konkurs trwa od momentu ogłoszenia do 11 listopada 2024 roku. Ostatnie Teksty mogą zostać nadesłane do Domu Sztuki tego dnia do godziny 23:59.


§ 2. Uczestnictwo i warunki udziału w konkursie 

  1. Żeby wziąć udział w konkursie, musisz być pełnoletnią osobą fizyczną i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Dodatkowo musisz spełniać warunki określone w Regulaminie.
  2. Pamiętaj, że uczestnicząc w konkursie, akceptujesz Regulamin i potwierdzasz, że spełniasz wszystkie warunki w nim przewidziane. Prawa i obowiązki wynikające z Regulaminu ciążą wyłącznie na Tobie i nie możesz ich przenieść na nikogo innego. 
  3. Jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie, przygotuj i prześlij Tekst przez formularz dostępny na stronie www.domsztuki.org. Zgłoszenie możesz także przesłać mejlowo, listownie lub dostarczyć osobiście do siedziby Domu Sztuki. Częścią zgłoszenia jest imię i nazwisko oraz pseudonim (nazwa, imię i nazwisko), którym będziemy się posługiwać w przypadku publikacji. Imię i nazwisko nie podlegają ujawnieniu, chyba że będzie tożsame z pseudonimem. W formularzu należy także uzupełnić dane kontaktowe, niezbędne do dalszej komunikacji.
  4. Oczekujemy od Ciebie, że treść Tekstu, jak również jego forma, sposób wyrazu oraz jakiekolwiek inne informacje zwarte w Twoim zgłoszeniu nie będą naruszać przepisów prawa ani dóbr osobistych innych osób. Przystępując do konkursu, oświadczasz, że jesteś jedynym autorem lub jedyną autorką Tekstu i przysługują Ci do niego autorskie prawa osobiste oraz majątkowe. Pamiętaj, że ponosisz pełną odpowiedzialność, za naruszenie jakichkolwiek praw, w tym praw autorskich innych osób związanych z Tekstem. 
  5. Treść Tekstu nie może służyć reklamie czy promocji (komercyjnej) jakichkolwiek towarów lub usług. 
  6. Z momentem przesłania do Nas Tekstu udzielasz nam nieodpłatnej, niewyłącznej licencji Creative Commons BY-SA 4.0 do Utworu. Twój Tekst będzie udostępniany na zasadach licencji Creative Commons. Udzielenie licencji Creative Commons na korzystanie z Tekstów następuje automatycznie wraz z ich wysłaniem do Nas.
  7. Licencja udzielana jest na terytorium całego świata, na czas nieoznaczony (do momentu wygaśnięcia praw autorskich), na następujących polach eksploatacji:
    1. w zakresie utrwalania i zwielokrotniania Utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, 
    2. w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których Tekst utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy,
    3. w zakresie rozpowszechniania Utworu w sposób inny niż określony w lit. b – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym,
    4. wprowadzania i udostępniania w sieci Internet i innych sieciach komputerowych.
      Wysyłając do Nas Tekst, oświadczasz, że zapoznałeś lub zapoznałaś się pełną treścią licencji Creative Commons dostępną na stronie internetowej pod tym linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0.
  8. Biorąc udział w konkursie, upoważniasz Dom Sztuki do rozporządzania oraz korzystania z opracowań Utworu, w zakresie wskazanym powyżej, w tym do udzielania sublicencji i udzielania licencji osobom trzecim. 
  9. Przesyłając nam Tekst, oświadczasz, że mamy prawo do wielokrotnego wykorzystania Tekstu oraz utworów zależnych, powstałych w wyniku modyfikacji Tekstu, co nie wiąże się po Twojej stronie z powstaniem prawa do dodatkowej nagrody lub dodatkowego wynagrodzenia.
  10. Wszystkie Teksty, które zostaną do Nas przesłane, będą zarchiwizowane w zbiorach cyfrowych Domu Sztuki i mogą być wykorzystane w celach statutowych Domu Sztuki.


§ 3. Przebieg konkursu i zasady wyłaniania zwycięzców 

  1. W ramach konkursu wybierzemy od czterech do sześciu Tekstów, które nagrodzimy opublikowaniem w publikacji drukowanej, cyfrowym Grochowskim Archiwum Społecznym oraz nagrodą pieniężną.
  2. W skład jury konkursowego (dalej „Zespół kuratorski”). Wejdzie: Marta Palińska, Ewa Pietraszek, Dorota Stolarska-Kultys oraz Dorian Widawski. Skład ten może zostać zmieniony decyzją Domu Sztuki.
  3. Zespół kuratorski weźmie pod uwagę i będzie kierować się przy wyborze najlepszych Tekstów ich osobistym i wernakularnym charakterem, odniesieniem do historii lub współczesności Grochowa, a także potencjałem literackim i relacją wobec innych nadesłanych Tekstów. Teksty nie mogą mieć charakteru dyskryminującego. W szczególności nieakceptowalne są teksty rasistowskie, queerfobiczne czy deprecjonujące innych mieszkańców i mieszkanki Grochowa
  4. Decyzje Zespołu kuratorskiego są wiążące i ostateczne. Pamiętaj, że nie przysługuje Ci odwołanie od decyzji.


§ 4. Wyniki i nagroda

  1. Nagrodami w konkursie będzie:
    1. kwota 600 złotych netto,
    2. publikacja w drukowanym zbiorze tekstów,
    3. publikacja w cyfrowym Grochowskim Archiwum Społecznym,
    4. redakcyjna i korektorska praca nad Tekstem, która przygotuje go do publikacji.


§ 6. Postępowanie reklamacyjne

  1. Informacja o laureatach i laureatkach umieszczona zostanie na stronie www.domsztuki.org oraz w mediach społecznościowych Domu Sztuki. Każdą osobę nagrodzoną poinformujemy e-mailowo lub telefonicznie o tym fakcie. Nagrody będą mogły zostać odebrane do 15 grudnia 2024 roku.
  2. Jeżeli po przyznaniu nagrody okaże się, że osoba nagrodzona naruszyła obowiązki wynikające z Regulaminu, zastrzegamy sobie prawo do nieprzyznania danej nagrody.
  3. Nie ponosimy odpowiedzialności za niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym oświadczenia składane przez osoby uczestniczące.
  4. Zastrzegamy sobie możliwość nieprzyznania żadnej nagrody.


§ 6. Postępowanie reklamacyjne

  1. Reklamacje dotyczące spraw związanych z konkursem należy składać na adres e-mail: kontakt@domsztuki.org lub pocztą na adres podany powyżej. Ostatecznym terminem nadsyłania reklamacji jest 31 grudnia 2024 roku. 
  2. Reklamacje będziemy rozpatrywać na bieżąco i odpowiadać na nie w terminie 14 dni od ich otrzymania. Odpowiedź w sprawie reklamacji zostanie przesłana na adres wskazany w piśmie zawierającym reklamację lub na adres e-mail, z którego nadesłano reklamację.
  3. Nasze decyzje są ostateczne. 


§ 7.  Postanowienia końcowe 

  1. Będziemy weryfikować na bieżąco czy osoby uczestniczące w konkursie spełniają jego warunki. W razie wątpliwości będziemy Cię prosić o udzielenie nam wyjaśnień, dokumentów czy oświadczeń. 
  2. Pamiętaj, że masz prawo dostępu do Twoich danych oraz żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.
  3. Ewentualny zwrot Twojego Zdjęcia nastąpić może wyłącznie w formie cyfrowej. Nabór Zdjęć, wystawę oraz publikacje w Grochowskim Archiwum Społecznym prowadzić będziemy na podstawie Regulaminu z poszanowaniem powszechnie obowiązującego prawa.

Historie oddolne — czyli jakie? Trudne, ale i budujące, związane z pracą i codziennym życiem, zwyczajne i nienormatywne. Przede wszystkim — nasze! Nie zawsze słyszane, ale zawsze warte opowiedzenia.

Historie oddolne to nowe działanie, które inicjujemy jako Dom Sztuki. Naszym celem jest powołanie Grochowskiego Archiwum Społecznego, które ma uzupełniać historię o dotychczas nieobecne wątki i budować lokalną tożsamość.