Wydostałem się między kamieniczkami i chwastami na Plac Szembeka. Zupełnie jakbym wdepnął do nieznanego miasta. Miasteczka. Rynek. Zielska dzikie. Szpalery. Dumny kościół — pisał w Chamowie Miron Białoszewski. Grochów inspirował też Dorotę Kotas, Andrzeja Stasiuka czy Stanisława Wyspiańskiego.
A Ty — masz swoje ulubione miejsca na Grochowie? Historia Twojego życia łączy się z tym miejscem? A może tęsknisz za Grochowem, którego już nie ma? Podziel się z nami swoją grochowską opowieścią!
Zapraszamy do udziału w naborze grochowskich tekstów pamiętnikarskich. Zasady są proste: podziel się z nami swoim pamiętnikiem, który odnosi się do życia na Grochowie. Może to być tekst, który powstał kiedyś, a możesz też stworzyć go specjalnie na potrzeby tego naboru. Szukamy tekstów, które odnoszą się do pracy i codziennego życia. Czerpią z tego, co zwyczajne, albo sięgają po to, co nienormatywne. Szukamy historii oddolnych!
Spośród nadesłanych pamiętników wyłonimy od czterech do sześciu tekstów, które:
📖 zostaną opublikowane w formie drukowanej (zinie),
🖼️ staną się częścią pierwszej wystawy w Domu Sztuki,
📁 trafią do powstającego cyfrowego Grochowskiego Archiwum Społecznego.
📥 Autorzy i autorki wybranych prac otrzymają wynagrodzenie w wysokości 600 złotych netto.
🖊️ Częścią nagrody jest redaktorskie i korektorskie opracowanie tekstu, które przygotuje go do publikacji.
🙋 Publikacja jest możliwa pod Twoim nazwiskiem lub anonimowo. To Ty decydujesz!
❗ Ponieważ poszukujemy form pamiętnikarskich, osoba zgłaszająca powinna być jedynym autorem lub autorką tekstu.
Teksty przyjmujemy również mejlowo, osobiście lub pocztą tradycyjną pod adresem: Dom Sztuki, ul. Sztuki 17, 04-320 Warszawa. Liczy się data stempla pocztowego. Zgłoszenie papierowe musi zostać wypełnione na tym formularzu (kliknij ↗). W razie problemów ze zgłoszeniem przez formularz internetowy, możesz wypełnić ten sam załącznik i przesłać go wraz z tekstem na adres kontakt@domsztuki.org.
Kliknij, żeby poznać regulamin.
Regulamin naboru tekstów zwany dalej „Regulaminem”.
§ 1. Postanowienia ogólne
- Organizatorem konkursu jest: Dom Sztuki, fundacja wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy KRS pod numerem: 0001019089, ul. Ks. Jana Sztuki 17 lok. 6, 04-320 Warszawa (zwany dalej „Dom Sztuki” albo „My, Nasze, Nas”).
- Celem konkursu jest zebranie tekstów związanych z warszawskim Grochowem oraz nagrodzenie ich autorów i autorek. Teksty trafią do publikacji drukowanej oraz zostaną umieszczone w Grochowskim Archiwum Społecznym prowadzonym przez Dom Sztuki w formie cyfrowej (dalej „Teksty” lub „Utwory”).
- Konkurs trwa od momentu ogłoszenia do 11 listopada 2024 roku. Ostatnie Teksty mogą zostać nadesłane do Domu Sztuki tego dnia do godziny 23:59.
§ 2. Uczestnictwo i warunki udziału w konkursie
- Żeby wziąć udział w konkursie, musisz być pełnoletnią osobą fizyczną i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Dodatkowo musisz spełniać warunki określone w Regulaminie.
- Pamiętaj, że uczestnicząc w konkursie, akceptujesz Regulamin i potwierdzasz, że spełniasz wszystkie warunki w nim przewidziane. Prawa i obowiązki wynikające z Regulaminu ciążą wyłącznie na Tobie i nie możesz ich przenieść na nikogo innego.
- Jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie, przygotuj i prześlij Tekst przez formularz dostępny na stronie www.domsztuki.org. Zgłoszenie możesz także przesłać mejlowo, listownie lub dostarczyć osobiście do siedziby Domu Sztuki. Częścią zgłoszenia jest imię i nazwisko oraz pseudonim (nazwa, imię i nazwisko), którym będziemy się posługiwać w przypadku publikacji. Imię i nazwisko nie podlegają ujawnieniu, chyba że będzie tożsame z pseudonimem. W formularzu należy także uzupełnić dane kontaktowe, niezbędne do dalszej komunikacji.
- Oczekujemy od Ciebie, że treść Tekstu, jak również jego forma, sposób wyrazu oraz jakiekolwiek inne informacje zwarte w Twoim zgłoszeniu nie będą naruszać przepisów prawa ani dóbr osobistych innych osób. Przystępując do konkursu, oświadczasz, że jesteś jedynym autorem lub jedyną autorką Tekstu i przysługują Ci do niego autorskie prawa osobiste oraz majątkowe. Pamiętaj, że ponosisz pełną odpowiedzialność, za naruszenie jakichkolwiek praw, w tym praw autorskich innych osób związanych z Tekstem.
- Treść Tekstu nie może służyć reklamie czy promocji (komercyjnej) jakichkolwiek towarów lub usług.
- Z momentem przesłania do Nas Tekstu udzielasz nam nieodpłatnej, niewyłącznej licencji Creative Commons BY-SA 4.0 do Utworu. Twój Tekst będzie udostępniany na zasadach licencji Creative Commons. Udzielenie licencji Creative Commons na korzystanie z Tekstów następuje automatycznie wraz z ich wysłaniem do Nas.
- Licencja udzielana jest na terytorium całego świata, na czas nieoznaczony (do momentu wygaśnięcia praw autorskich), na następujących polach eksploatacji:
- w zakresie utrwalania i zwielokrotniania Utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
- w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których Tekst utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy,
- w zakresie rozpowszechniania Utworu w sposób inny niż określony w lit. b – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym,
- wprowadzania i udostępniania w sieci Internet i innych sieciach komputerowych.
Wysyłając do Nas Tekst, oświadczasz, że zapoznałeś lub zapoznałaś się pełną treścią licencji Creative Commons dostępną na stronie internetowej pod tym linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0.
- Biorąc udział w konkursie, upoważniasz Dom Sztuki do rozporządzania oraz korzystania z opracowań Utworu, w zakresie wskazanym powyżej, w tym do udzielania sublicencji i udzielania licencji osobom trzecim.
- Przesyłając nam Tekst, oświadczasz, że mamy prawo do wielokrotnego wykorzystania Tekstu oraz utworów zależnych, powstałych w wyniku modyfikacji Tekstu, co nie wiąże się po Twojej stronie z powstaniem prawa do dodatkowej nagrody lub dodatkowego wynagrodzenia.
- Wszystkie Teksty, które zostaną do Nas przesłane, będą zarchiwizowane w zbiorach cyfrowych Domu Sztuki i mogą być wykorzystane w celach statutowych Domu Sztuki.
§ 3. Przebieg konkursu i zasady wyłaniania zwycięzców
- W ramach konkursu wybierzemy od czterech do sześciu Tekstów, które nagrodzimy opublikowaniem w publikacji drukowanej, cyfrowym Grochowskim Archiwum Społecznym oraz nagrodą pieniężną.
- W skład jury konkursowego (dalej „Zespół kuratorski”). Wejdzie: Marta Palińska, Ewa Pietraszek, Dorota Stolarska-Kultys oraz Dorian Widawski. Skład ten może zostać zmieniony decyzją Domu Sztuki.
- Zespół kuratorski weźmie pod uwagę i będzie kierować się przy wyborze najlepszych Tekstów ich osobistym i wernakularnym charakterem, odniesieniem do historii lub współczesności Grochowa, a także potencjałem literackim i relacją wobec innych nadesłanych Tekstów. Teksty nie mogą mieć charakteru dyskryminującego. W szczególności nieakceptowalne są teksty rasistowskie, queerfobiczne czy deprecjonujące innych mieszkańców i mieszkanki Grochowa
- Decyzje Zespołu kuratorskiego są wiążące i ostateczne. Pamiętaj, że nie przysługuje Ci odwołanie od decyzji.
§ 4. Wyniki i nagroda
- Nagrodami w konkursie będzie:
- kwota 600 złotych netto,
- publikacja w drukowanym zbiorze tekstów,
- publikacja w cyfrowym Grochowskim Archiwum Społecznym,
- redakcyjna i korektorska praca nad Tekstem, która przygotuje go do publikacji.
§ 6. Postępowanie reklamacyjne
- Informacja o laureatach i laureatkach umieszczona zostanie na stronie www.domsztuki.org oraz w mediach społecznościowych Domu Sztuki. Każdą osobę nagrodzoną poinformujemy e-mailowo lub telefonicznie o tym fakcie. Nagrody będą mogły zostać odebrane do 15 grudnia 2024 roku.
- Jeżeli po przyznaniu nagrody okaże się, że osoba nagrodzona naruszyła obowiązki wynikające z Regulaminu, zastrzegamy sobie prawo do nieprzyznania danej nagrody.
- Nie ponosimy odpowiedzialności za niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym oświadczenia składane przez osoby uczestniczące.
- Zastrzegamy sobie możliwość nieprzyznania żadnej nagrody.
§ 6. Postępowanie reklamacyjne
- Reklamacje dotyczące spraw związanych z konkursem należy składać na adres e-mail: kontakt@domsztuki.org lub pocztą na adres podany powyżej. Ostatecznym terminem nadsyłania reklamacji jest 31 grudnia 2024 roku.
- Reklamacje będziemy rozpatrywać na bieżąco i odpowiadać na nie w terminie 14 dni od ich otrzymania. Odpowiedź w sprawie reklamacji zostanie przesłana na adres wskazany w piśmie zawierającym reklamację lub na adres e-mail, z którego nadesłano reklamację.
- Nasze decyzje są ostateczne.
§ 7. Postanowienia końcowe
- Będziemy weryfikować na bieżąco czy osoby uczestniczące w konkursie spełniają jego warunki. W razie wątpliwości będziemy Cię prosić o udzielenie nam wyjaśnień, dokumentów czy oświadczeń.
- Pamiętaj, że masz prawo dostępu do Twoich danych oraz żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.
- Ewentualny zwrot Twojego Zdjęcia nastąpić może wyłącznie w formie cyfrowej. Nabór Zdjęć, wystawę oraz publikacje w Grochowskim Archiwum Społecznym prowadzić będziemy na podstawie Regulaminu z poszanowaniem powszechnie obowiązującego prawa.
Równolegle trwa nabór archiwalnych zdjęć
📍 W ramach tegorocznego naboru przyjmujemy fotografie zrobione na Grochowie w 2004 roku lub wcześniej.
🔗 Kliknij i dołącz do wydarzenia. Będziemy szczęśliwi, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi →
Masz jakieś pytania?
💬 Daj znać, jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub potrzeby związane ze swoim zgłoszeniem. Napisz na adres: kontakt@domsztuki.org
Historie oddolne — czyli jakie? Trudne, ale i budujące, związane z pracą i codziennym życiem, zwyczajne i nienormatywne. Przede wszystkim — nasze! Nie zawsze słyszane, ale zawsze warte opowiedzenia.
Historie oddolne to nowe działanie, które inicjujemy jako Dom Sztuki. Naszym celem jest powołanie Grochowskiego Archiwum Społecznego, które ma uzupełniać historię o dotychczas nieobecne wątki i budować lokalną tożsamość.
Patronuje
Finansuje