Ema (2019) → sąsiedzkie spotkania filmowe

Sąsiedzka atmosfera, artystyczne kino i grochowskie odgłosy w tle? Zapraszamy do Domu Sztuki na wakacyjny cykl filmowy! 

Filmy składające się na cykl „Szaleństwo w kinie” to monumentalne opowieści o rozpadzie, utracie i przeciwnościach, a jednocześnie walce, planach i marzeniach. Ruszymy w podróż ulicami Warszawy i do podziemi Berlina, usłyszymy utwory Andrzeja Korzyńskiego i brzmienia reggaetonu, zmierzymy się z sytuacjami, które zmuszają do podejmowania decyzji. Pokazy będą poprzedzone wstępem Doriana Widawskiego, kulturoznawcy i inicjatora Domu Sztuki.

Ema, reż. Pablo Larraín, 107 minut, Chile 2019
Taniec jest dla Emy całym życiem, a dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem, cenionym choreografem, podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat. Na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy, w którym kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo, a każda osoba samodzielnie tworzy choreografię własnego życia.

Pokaz poprzedzi wprowadzenie Doriana Widawskiego — absolwent kulturoznawstwa i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Był inicjatorem podkastu Odsłuch społeczny i grupy teatralnej 3kolektyw, a obecnie pracuje jako animator sąsiedzki. Jego teksty były publikowane w „Dialogu”, „Krytyce Politycznej” czy „Magazynie Szum”. W 2023 roku został finalistą Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego i stypendystą Miasta Stołecznego Warszawy. Wychowuje psa, dba o ogród warzywny i stara się nie spieszyć.

SZALEŃSTWO | sąsiedzkie spotkania filmowe

Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKIAL oraz Fundację Fundusz Współpracy.