Berlin Alexanderplatz (2020) → sąsiedzkie spotkania filmowe

Sąsiedzka atmosfera, artystyczne kino i grochowskie odgłosy w tle? Zapraszamy do Domu Sztuki na wakacyjny cykl filmowy! 

Filmy składające się na cykl „Szaleństwo w kinie” to monumentalne opowieści o rozpadzie, utracie i przeciwnościach, a jednocześnie walce, planach i marzeniach. Ruszymy w podróż ulicami Warszawy i do podziemi Berlina, usłyszymy utwory Andrzeja Korzyńskiego i brzmienia reggaetonu, zmierzymy się z sytuacjami, które zmuszają do podejmowania decyzji. Pokazy będą poprzedzone wstępem Doriana Widawskiego, kulturoznawcy i inicjatora Domu Sztuki.

Berlin Alexanderplatz, reż. Burhan Qurbani, 183 minut, Niemcy, Holandia, Francja, Kanada 2020
Spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera pod tym samym tytułem. Akcja opowieści została przeniesiona z międzywojnia w czasy współczesne. Francis ma za sobą mroczną przeszłość, ale po migracji do Niemiec chce rozpocząć uczciwe życie. Jednak bez papierów czeka na niego tylko praca na czarno i ciąg upokorzeń, przez co ulega ofercie przestępczego środowiska.

Pokaz poprzedzi wprowadzenie Doriana Widawskiego — absolwent kulturoznawstwa i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Był inicjatorem podkastu Odsłuch społeczny i grupy teatralnej 3kolektyw, a obecnie pracuje jako animator sąsiedzki. Jego teksty były publikowane w „Dialogu”, „Krytyce Politycznej” czy „Magazynie Szum”. W 2023 roku został finalistą Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego i stypendystą Miasta Stołecznego Warszawy. Wychowuje psa, dba o ogród warzywny i stara się nie spieszyć.

SZALEŃSTWO | sąsiedzkie spotkania filmowe

Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKIAL oraz Fundację Fundusz Współpracy.