Dom Sztuki to przestrzeń integracji i współpracy. Miejsce, w którym mieszkamy, prowadzimy ogród spółdzielczy i organizujemy wydarzenia, między innymi spotkania, warsztaty i pokazy filmowe.
Od 2021 roku działamy na warszawskim Grochowie — początkowo jako inicjatywa nieformalna, a od 2023 roku jako fundacja. Rozwijamy się stopniowo. Zaczynaliśmy niewielkimi, lokalnymi działaniami, a obecnie realizujemy rozbudowane, nagradzane projekty kulturalne i społeczne. Formalizacja była krokiem w kierunku profesjonalizacji inicjatywy i zachowania jej ciągłości. Nadal jednak myślimy o sobie w kategoriach kolektywu, zespołu czy grupy.
NIP: 1133086679
KRS: 0001019089
REGON: 524478285
Numer konta:
95 1870 1045 2078 1076 3451 0001
Wiadomość wyślij tutaj: kontakt@domsztuki.org
Nie zaczynaj od ukłonów, wystarczy cześć 🥟
🎧 Wolisz słuchać niż czytać? Odnośniki do wywiadów, nagrania audycji i wystąpień znajdziesz tutaj →
W 2023 roku otworzyliśmy bibliotekę wymiany książek oraz zapraszaliśmy na letnie pokazy filmowe „Szaleństwo w kinie”. Od tego samego roku realizujemy działania związane z miastem i klimatem „Grochów szczęśliwy”, czego efektem jest między innymi wydany w 2024 roku raport badawczy „Olszynka Grochowska. Społeczne znaczenie rezerwatu”. W ramach cyklu działań „KIBBUTZ” prowadzimy performatywne wydarzenia związane z grochowskim kibucem. Trwałym zapisem tych działań i stosowanych metod jest film „Pamiętać przyszłość”, który był dostępny na platformie VOD Warszawa.
W 2024 roku, dzięki wsparciu z KPO dla Kultury, rozpoczęliśmy cykl „Historie oddolne”, w ramach którego stale rozwijamy Grochowskie Archiwum Społeczne. W 2025 roku, w ramach programu OFF Polska prowadzonego przez Instytut Teatralny, pracujemy nad spektaklem opartym na lokalnej historii.
W statucie mamy zapisanych sześć celów, które najkrócej oddają to, na czym skupiamy się w naszej działalności. Pełną treść tego dokumentu w brzmieniu przyjętym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy przeczytasz tutaj →
1. Współtworzenie tożsamości Grochowa, Pragi-Południe i Warszawy.
2. Działalność z zakresu kultury, sztuki, edukacji i animacji.
3. Inicjowanie działań lokalnych i społecznych.
4. Wspieranie współpracy sąsiedzkiej i międzyinstytucjonalnej.
5. Działanie na rzecz ochrony środowiska, lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i postaw odpowiedzialnych klimatycznie.
6. Upowszechnianie wiedzy, szczególnie z zakresu kultury, praw człowieka i dziedzictwa lokalnego.
Działalność Domu Sztuki wyrasta z przekonania, że historia aktywie wpływa na współczesne postawy. Choć nierzadko czerpiemy z przeszłości, zawsze najbardziej interesuje nas współczesność — różnorodność perspektyw i uzupełnianie dominujących narracji o nowe wątki. Nierzadko w naszych działaniach idziemy niejako w poprzek albo pozostajemy na uboczu, ale wierzymy, że to właśnie taka strategia sprawiła, że projekt, w którym zajmowaliśmy się historią grochowskiego kibucu, został w 2024 roku wyróżniony nagrodą S3KTOR za „nowe, kreatywne podejście do polityki upamiętniania dziedzictwa historycznego”.
Nasze działania były finansowane między innymi ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, Instytutu Teatralnego, Krajowego Planu Odbudowy, Miasta Stołecznego Warszawy, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz z wpłat na działalność statutową. Współpracowaliśmy z Centrum Archiwistyki Społecznej, Centrum Kultury Jidysz, Greenpeace Polska, Grupą Zakole czy Inicjatywą Obywatelską „Przejście do Olszynki”.
Zapraszamy do pracy w ogrodzie spółdzielczym, udziału w naszych wydarzeniach i współtworzenia ich razem z nami. Po wypełnieniu ankiety umówimy się na zdalną rozmowę lub poznamy się w czasie spotkania organizacyjnego. Zwykle odbywają się w czwartkowe wieczory.
Podpisujemy porozumienia wolontariackie lub umowy praktykancie. Zapewniamy ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków (NNW). Możemy wystawić zaświadczenie o odbyciu wolontariatu lub praktyk. Nasza działalność oparta jest na dobrych relacjach, dlatego oferujemy wsparcie przy autorskich działaniach — debiutach artystycznych czy projektach związanych z podejmowaną przez nas tematyką.