fot. Weronika Kuźma
Zapraszamy na pierwszą wystawę do Domu Sztuki!
„Wydostałem się między kamieniczkami i chwastami na Plac Szembeka. Zupełnie jakbym wdepnął do nieznanego miasta. Miasteczka. Rynek. Zielska dzikie. Szpalery. Dumny kościół” — pisał w „Chamowie” Miron Białoszewski. Grochów w jego opisach był miejscem intymnym, codziennym i zanurzonym w szczegółach, którym trzeba poświęcić czas, by je dostrzec. Niby jest to część stolicy, zresztą nie tak odległa, ale wydaje się być jakby wyjęta z zupełnie innego świata.
Podobny obraz wyłania się z fotografii wyłonionych w otwartym naborze. Część z nich prezentujemy na wystawie „Jakbym wdepnął do nieznanego miasta”. Naszym celem było stworzenie wielowarstwowej opowieści o miejscu, które żyje w pamięci jego mieszkanek i mieszkańców, jakby równolegle do współczesności.
📅 Wernisaż wystawy: 7 grudnia, sobota, 15:00–17:00
📍 Dom Sztuki, ul. Sztuki 17
Oprowadzania:
14.12, sobota, 13:00 → kuratorki wystawy Marta Palińska i Dorota Stolarska-Kultys
15.12, niedziela, 13:00 → architektka Inga Domańska
Choć na zdjęciach pojawiają się dzieci — uśmiechnięte, bawiące się, spacerujące czy świętujące w gronie rodziny — to widzimy je z perspektywy dorosłych: rodziców, dziadków czy innych bliskich dla osób, które przesłały nam fotografie. Na wystawie prezentujemy zdjęcia zrobione między 1957 a 1991 rokiem. Ich autorami i autorką są: Wiesław Barczyk, Tadeusz Kaczor, Józef Kropiewnicki, Halina Sterczyńska, Ryszard Sterczyński, Andrzej Warchoł, Zdzisław Warchoł, fotograf przedszkolny oraz inne nieznane z imienia i nazwiska osoby.
To ich spojrzenie definiuje kadry, wypełnione nie tylko osobistymi historiami, ale także, jakby przy okazji, obrazami dzielnicy: osiedli z lat 50. i 70., parków, podwórek oraz innych znaczących miejsc, takich jak Rondo Wiatraczna, Plac Szembeka czy Kino 1 Maj. Jedne z tych miejsc pozostały niemal niezmienione, inne zmieniły swoje funkcje, a jeszcze inne całkowicie przestały istnieć. Zdjęcia — podobnie jak wspomnienia Białoszewskiego — są zanurzone zarówno w codzienności, jak i ulotności.
Wystawa będzie dostępna:
08.12, niedziela, 12:00–17:00
09.12, poniedziałek, 17:00–20:00
10.12, wtorek, 17:00–20:00
11.12, środa, 17:00–20:00
12.12, czwartek, 17:00–20:00
13.12, piątek, 17:00–20:00
14.12, sobota, 12:00–17:00
15.12, niedziela, 12:00–17:00
Wystawa „Jakbym wdepnął do nieznanego miasta” nie jest tylko nostalgicznym spojrzeniem na Grochów. To także próba uchwycenia tego, co ulotne. W pracy nad wystawą obok tego, co jest widoczne na zdjęciach, często rozmawialiśmy także o tym, co nieobecne. Nie otrzymaliśmy zdjęć z miejsc pracy czy od romskiej społeczności, której liczna społeczność mieszka właśnie w tej części Warszawy. Nie pojawiła się żadna fotografia z dawnego kibucu czy w ogóle swojej reprezentacji nie ma historia rolnicza, tak silnie wpisana w grochowską historię.
Ten brak również mówi coś o historii — o tym, co zostało zapamiętane, a co nieświadomie wymazane. Mamy nadzieję, że to wszystko, czego nie widać, czego brakuje, co jeszcze warto wzmocnić i uwidocznić — obok tego, co już jest widoczne i silne — będzie inspirować do dalszych działań, zarówno naszych, jako Domu Sztuki, jak i wszystkich osób i organizacji, które zechcą włączyć się w rozwijanie Grochowskiego Archiwum Społecznego. Tą wystawą dopiero zaczynamy. Oczywiście ani nie pierwsi, ani nie ostatni.
Zespół kuratorski: Marta Palińska, Ewa Pietraszek, Dorota Stolarska-Kultys, Dorian Widawski
Produkcja: Aleksandra Czapla
Promocja: Karolina Kruczek
Identyfikacja wizualna: Marta Polończyk
Opracowanie strony archiwum: Marta Polończyk, Anna Roszman, Bartłomiej Walczak
Dom Sztuki
ul. Sztuki 17
♿ Wystawa znajduje się na piętrze, więc dostęp może być utrudniony dla osób z ograniczoną mobilnością.
🔗 Kliknij i dołącz do wydarzenia. Będziemy szczęśliwi, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi →
Będą zdjęcia
📷 Biorąc udział w wernisażu, wyrażasz na zgodę na utrwalanie wizerunku.
Patronuje
Finansuje
Historie oddolne — czyli jakie? Trudne, ale i budujące, związane z pracą i codziennym życiem, zwyczajne i nienormatywne. Przede wszystkim — nasze! Nie zawsze słyszane, ale zawsze warte opowiedzenia.
Historie oddolne to nowe działanie, które inicjujemy jako Dom Sztuki. Naszym celem jest powołanie Grochowskiego Archiwum Społecznego, które ma uzupełniać historię o dotychczas nieobecne wątki i budować lokalną tożsamość.