Zapraszamy na spacer śladami grochowskiego kibucu, który poprowadzi Mania Cieśla — doktora i historyczka związana z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. Od dziesięciu lat w ramach Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego jest koordynatorką projektu upamiętniania Kibucu Grochów.
Pierwsze osoby, które tuż przy granicy Warszawy zainicjowały działalność żydowskiej fermy rolniczej, zaczęły pracę w 1920 roku. Trudności finansowe w latach trzydziestych i rosnący antysemityzm utrudniały funkcjonowanie tego miejsca, ale nawet początek wojny nie zatrzymał kibucników i kibucniczek. Gospodarstwo działało do 1942 roku i nie udało się go odbudować po wojnie. W miejscu uprawianych buraków, pomidorów czy rabarbaru wyrosły bloki, sklepy i zajezdnia autobusowa. Nie istnieje trwały ślad, który przypominałby o tej rolniczej, wspólnotowej i żydowskiej działalności.
🌾 Czym jest KIBBUTZ?
Jako Dom Sztuki po raz drugi zajmujemy się żydowską historią na Grochowie. Głównym tematem, na którym się skupimy, jest odpowiedzialne budowanie sąsiedztw. Chcemy rozmawiać o przyszłości, w której bezpieczeństwo nie będzie zależne od religii, narodowości czy pochodzenia. Będziemy zastanawiać się, jak może wyglądać współzamieszkiwanie w czasie nawarstwiających się kryzysów humanitarnych, klimatycznych i ekonomicznych. Zaprosimy do udziału w grupie warsztatowej, na spotkania i spacery. Działania zakończymy w lipcu, kiedy zaprezentujemy efekty wspólnej pracy twórczej i odbędzie się koncert.
Liczba miejsc została wyczerpana
Dziękujemy za zgłoszenia. Wysłaliśmy wiadomość do zapisanych osób.
Facebook
Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.
Cykl jest objętym patronatem Centrum Kultury Jidysz, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Magazynu „Szum”.