Michał Książek → biodróż po Olszynce Grochowskiej

Po trzech spotkaniach z cyklu „Grochów szczęśliwy” ruszamy w teren. Zapraszamy na spacer, który poprowadzi ornitolog i poeta Michał Książek. Jak sam mówi: „gdzie by nas nie posłać, w jakim miejscu miasta, wsi, a co dopiero lasu, by nas nie wysadzono, jest tam na pewno ktoś, kto nie jest człowiekiem i jest godzien uwagi”. 

Właśnie taki będzie nasz cel — odkrywać w rezerwacie Olszynka Grochowska to, co jest w nim godne uwagi i nie jest człowiekiem. Zapraszamy do wspólnej biodróży!


Biodróż jest rodzajem pieszej wycieczki, w której zwraca się uwagę na wszystkie przejawy życia (bios) w danym miejscu. Nie tylko na gatunki rzadkie czy szczególnie atrakcyjne z racji kolorów lub wielkości. W czasie spaceru spojrzymy na nie jak na osoby o niepowtarzalnej, zawiłej i często dramatycznej biografii. Będzie nas interesował nie tylko wygląd i rozmnażanie napotkanych zwierząt i roślin, ale po prostu — i aż — ich życie. 

Biodróż pozwala na nowo zobaczyć miejsca uważane za znajome i nieciekawe. Właśnie taki potencjał chcemy odkrywać w bliskim nam rezerwacie Olszynka Grochowska. Jak mówi Michał Książek: „«Mikroświat!», «Rafa koralowa!», «Miasto w mieście!» — to typowe reakcje na uważny ogląd kory drzewa pod lupą, badanie rozległej dziupli albo trawnika. Te określenia sugerują wrażenie zmiany miejsca pobytu, obecność w innym miejscu świata, a nawet podróż. Często towarzyszy im zdziwienie: «Mieszkam tu tyle lat i nie wiedziałam!»”.

Spacer poprowadzi Michał Książek — poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog. Publikował w „Polityce”, „Lesie Polskim” czy „Przekroju”. Jest autorem reportaży „Jakuck. Słownik miejsca” (2013), „Droga 816” (2015) oraz wydanej w tym roku książki „Atlas dziur i szczelin”. 

Patronat: Radio RDC, Grupa ZAKOLE, Inicjatywa obywatelska „Przejście do Olszynki”

Grochów szczęśliwy | Michał Książek | biodróż po Olszynce Grochowskiej

Informacje

🎟️ Wstęp jest oczywiście bezpłatny.
👨🏽‍🦼 Masz jakieś szczególne potrzeby? Daj znać, spróbujemy im sprostać. 

🌱 Pamiętaj, żeby dać znać, jeżeli twoje plany się zmienią i nie weźmiesz udziału w spacerze!

Cykl „Grochów szczęśliwy” jest finansowany przez m.st. Warszawa.