Ogród spółdzielczy

W Domu Sztuki działa ogród warzywny! Tworzymy go wspólnie z osobami mieszkającymi w bliższej i dalszej okolicy. Jeżeli masz trochę czasu, ekscytuje Cię śledzenie życia warzyw, chcesz skorzystać z ekologicznych plonów — odezwij się!

Nie jesteśmy ekspertkami, ani ogrodniczkami czy rolniczkami. Jeszcze! Uczymy się na bieżąco, szukamy odpowiedzi na pytania, które się pojawiają i testujemy rozwiązania. Więc jeżeli masz podobnie, możesz do nas dołączyć i uczyć się wspólnie. A jeżeli jest zupełnie odwrotnie i chcesz podzielić się swoją ekspercką wiedzą oraz doświadczeniem — też zapraszamy.

Na początku 2023 roku stworzyliśmy dla warzyw grządki podwyższone. W kwietniu stopniowo je uruchamialiśmy, a w maju zasiałyśmy pierwsze ekologiczne nasiona warzyw bez pestycydów. Na początku czerwca zebrałyśmy naszą pierwszą rzodkiewkę, a dalej już poszło. Były buraki, fasola i ogórki, później sałaty, cukinie i pomidory. Bób i szpinak miały się w tym roku gorzej, ale myślimy o strategii dogadania się z mszycami w tym 2024 roku! Sezon zamknęliśmy ścinaniem i ściółkowaniem. Przed nami kolejne wyzwania — przygotowanie grządek na wiosnę, zaplanowanie gdzie co będzie rosło, które rośliny będą potrzebowały wzmocnienia jakąś konstrukcją (na pewno ogórki!). Wpadaj!