Statut fundacji

Postanowienia ogólne

§1

  1. Fundacja Dom Sztuki, zwana dalej Fundacją, działa na podstawie Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. 2022 r. poz. 2167) oraz postanowień niniejszego statutu.
  2. Fundacja może używać skrótu w postaci „Dom Sztuki” oraz wyróżniającego znaku słownego lub słowno-graficznego.
  3. Fundacja została ustanowiona 2 stycznia 2023 roku przez Doriana Widawskiego, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przed notariuszem Grzegorzem Kobylińskim w kancelarii notarialnej przy ulicy Grochowskiej 278/402 w Warszawie.


§2

  1. Fundacja jest ustanowiona na czas nieokreślony.
  2. Fundacja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w zakresie potrzebnym do osiągnięcia celu i realizacji zadań może prowadzić działalność także za granicą.
  3. Siedzibą Fundacji jest Warszawa.


§3

Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego.

Cele i środki ich realizacji

§4

Celami Fundacji są:

  1. współtworzenie tożsamości Grochowa, Pragi-Południe i Warszawy,
  2. działalność z zakresu kultury, sztuki, edukacji i animacji,
  3. inicjowanie działań lokalnych i społecznych,
  4. wspieranie współpracy sąsiedzkiej i międzyinstytucjonalnej,
  5. działanie na rzecz ochrony środowiska, lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i postaw odpowiedzialnych klimatycznie,
  6. upowszechnianie wiedzy, szczególnie z zakresu kultury, praw człowieka i dziedzictwa lokalnego. 


§5

Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez:

  1. aktywność kulturalną i artystyczną, szczególnie poprzez spektakle, wystawy i koncerty, 
  2. działalność wydawniczą i informacyjną, także poprzez prowadzenie kampanii społecznych,
  3. prowadzenie działań z zakresu archiwistyki społecznej, szczególnie z uwzględnieniem dziedzictwa lokalnego, żydowskiego i warszawskiego, 
  4. organizowanie spotkań, warsztatów i konferencji o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym,
  5. współpracę z innymi podmiotami, w szczególności z organizacjami pozarządowymi, organami administracji publicznej i innymi osobami, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.

Majątek i dochody

§6

  1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 500 (pięćset) złotych oraz inne mienie nabyte w czasie działania Fundacji.
  2. Przychody Fundacji pochodzą w szczególności z:
    1. darowizn, spadków i zapisów,
    2. grantów, dotacji i subwencji od osób prawnych,
    3. środków pomocowych Unii Europejskiej,
    4. zbiórek publicznych i akcji promocyjnych,
    5. majątku fundacji,
    6. odsetek i lokat bankowych.
  3. Fundacja może prowadzić działalność statutową w formie odpłatnej bądź nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.
  4. Wszystkie przychody uzyskane przez Fundację są przeznaczane do realizacji celów statutowych oraz pokrycia kosztów działalności.

Organy Fundacji

§7

Władzami Fundacji są:

  1. Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem, 
  2. Rada Fundacji, zwana dalej Radą.

Zarząd Fundacji

§8

  1. Zarząd składa się z dwóch osób członkowskich Zarządu powoływanych przez Fundatora na dwuletnią kadencję. Osoby członkowskie Zarządu mogą używać określenia członek Zarządu lub członkini Zarządu.
  2. Fundator może zostać członkiem Zarządu.
  3. Jeżeli z upływem kadencji nowy skład osobowy Zarządu nie jest powołany, dotychczasowy skład zachowuje swoje kompetencje do chwili objęcia ich przez nowy Zarząd.
  4. Funkcję osoby członkowskiej Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
  5. Mandat osoby członkowskiej Zarządu wygasa z dniem upływu kadencji, wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania. Mandat osoby powołanej w trakcie trwania kadencji wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych osób członkowskich Zarządu danej kadencji.
  6. Z ważnych powodów i w wyniku uchwały Rady – podjętej przy obecności połowy osób członkowskich Rady, zwykłą większością i w głosowaniu tajnym – osoba członkowska Zarządu może zostać odwołana przed upływem kadencji. Wniosek o takie głosowanie może złożyć osoba członkowska Rady lub Zarządu, a także Fundator.
  7. Osoby członkowskie Zarządu mogą być zatrudnianie przez Fundację na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, a także otrzymywać wynagrodzenie za pracę w Zarządzie. W umowach między Fundacją a osobą członkowską Zarządu Fundację reprezentuje inna osoba członkowska Zarządu.


§9

  1. Zarząd podejmuje decyzje we wszelkich sprawach Fundacji nieprzekazanych do kompetencji Rady. Do zadań tych należą w szczególności:
    1. realizacja celów statutowych,
    2. kierowanie bieżącą działalnością i kierunkami rozwoju,
    3. kształtowanie strategii narracyjnej i reprezentowanie na zewnątrz,
    4. zarządzanie majątkiem i planami finansowymi,
    5. troska o ciągłość działalności,
    6. zatrudnianie pracownic i pracowników oraz ustalanie wysokości ich wynagrodzenia,
    7. występowanie z wnioskiem do Rady lub Fundatora o wyrażanie zgody na zmiany w statucie, połączenie z inną fundacją oraz likwidację Fundacji.
  2. Po zakończeniu każdego roku kalendarzowego Zarząd zobowiązany jest przedłożyć Radzie roczne sprawozdanie z działalności Fundacji obejmujące poprzedni rok kalendarzowy.


§10

Każda osoba członkowska Zarządu może samodzielnie składać oświadczenia woli w imieniu Fundacji.


§11

  1. Posiedzenia Zarządu zwoływane są na wniosek co najmniej jednej osoby członkowskiej Zarządu poprzez poinformowanie drugiej osoby członkowskiej Zarządu przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość co najmniej tydzień przed planowanym spotkaniem.
  2. Zarząd podejmuje decyzje jednogłośnie poprzez uchwały przyjęte w głosowaniu jawnym przy obecności obojga osób członkowskich Zarządu. 
  3. Zarząd może podejmować uchwały poza posiedzeniami przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, jeżeli żadna z osób członkowskich Zarządu nie wyraziła sprzeciwu wobec takiej formy głosowania.
  4. Szczegółowy tryb działania Zarządu może określać uchwalony przez niego regulamin.

Rada Fundacji

§12

  1. Rada składa się z dwóch do ośmiu osób członkowskich Rady powołanych na dwuletnią kadencję. Osoby członkowskie Rady mogą używać określenia członek Rady lub członkini Rady.
  2. Osoby członkowskie powoływane są przez Zarząd, także w trakcie trwania kadencji. Skład pierwszej Rady powołuje Fundator.
  3. Jeżeli z upływem kadencji nowy skład osobowy Rady nie jest powołany, dotychczasowy skład zachowuje swoje kompetencje do chwili objęcia ich przez nową Radę.
  4. Funkcję osoby członkowskiej Rady można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
  5. Mandat osoby członkowskiej Rady wygasa z dniem upływu kadencji, wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania. Mandat osoby powołanej w trakcie kadencji wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych osób członkowskich Rady danej kadencji.
  6. Z ważnych powodów i w wyniku uchwały Rady – podjętej przy obecności połowy osób członkowskich Rady, zwykłą większością i w głosowaniu tajnym – osoba członkowska Rady może zostać odwołana przed upływem kadencji. Wniosek o takie głosowanie może złożyć osoba członkowska Rady lub Zarządu, a także Fundator.
  7. Nie można łączyć członkostwa w Radzie z pełnieniem funkcji w Zarządzie.


§13

  1. Do zadań Rady należy w szczególności:
    1. proponowanie Fundatorowi osób członkowskich Zarządu,
    2. nadzór nad realizacją celów statutowych przez Zarząd,
    3. wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Zarząd,
    4. proponowanie kierunków rozwoju i opiniowanie strategii narracyjnej,
    5. opiniowanie planów finansowych i sposobu zarządzania majątkiem,
    6. zatwierdzanie wniosku Zarządu w sprawie zmian w statucie, połączenia z inną fundacją oraz likwidacją Fundacji.
  2. Na początku każdego roku kalendarzowego Rada powinna zaopiniować roczne sprawozdanie z działalności Fundacji obejmujące poprzedni rok kalendarzowy.
  3. Rada w celu wykonania swoich zadań jest uprawniona do żądania przedstawienia przez Zarząd wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.


§14

  1. Posiedzenia Rady zwoływane są na wniosek co najmniej jednej osoby członkowskiej Rady, osoby członkowskiej Zarządu lub Fundatora, poprzez poinformowanie wszystkich osób członkowskich Rady przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość co najmniej tydzień przed planowanym spotkaniem. Posiedzenia odbywają się w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż raz w roku.
  2. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał przyjętych zwykłą większością głosów w czasie głosowań jawnych przy obecności połowy osób członkowskich Rady.
  3. Rada może podejmować uchwały poza posiedzeniami w trybie pisemnym, w formie elektronicznej lub przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, jeżeli wszystkie osoby członkowskie Zarządu zostały powiadomione o treści projektu uchwały i żadna z nich nie wyraziła sprzeciwu wobec takiej formy głosowania.
  4. Szczegółowy tryb działania Rady może określać uchwalony przez nią regulamin.

Zmiana statutu, połączenie lub likwidacja

§15

  1. Zarząd może podjąć uchwałę zmieniającą statut, w tym cele, dla których powołano Fundację.
  2. Dla efektywnego realizowania celów Zarząd może podjąć uchwałę o połączeniu Fundacji z inną fundacją.
  3. Zarząd może podjąć uchwałę o likwidacji Fundacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona, wyczerpania majątku i środków finansowych lub z innych ważnych powodów.


§16

Uchwały związane ze zmianą statutu, połączeniem lub likwidacją fundacji – o których mowa w artykule 14 – muszą zostać zatwierdzone przez Radę. W przypadku braku takiej możliwości lub niezatwierdzenia decyzji przez Radę, taką decyzję może podjąć Fundator.